Skládací nádobí

Silikonové nádobí se již v našich kuchyních dávno zkoušelo zabydlet. Začalo to různými formami na pečení a pokličkami. Jeho hlavní výhoda, skladnost a nízká váha, není to rozhodující kritérium do domácnosti. Proto se spíše než běžnou součástí kuchyní stalo doplňkem koupeným v období módní vlny silikonu v kuchyni a zájem o tento typ nádobí spíše upadal. Přesto má toto zboží své místo a nesporné výhody.Kuchyňské nádobí
                Ideální využití je pro kempink a individuální cestování a pro toto zaměření se vyvíjí a několik firem vyrábí různé typy skládacího silikonového nádobí. Od příborů, hrníčků, misek a nádob na mytí nádobí a kýblů po typy vhodné k použití pro plynové vařiče na přímé vaření. V nabídce jsou předně konvičky a různé velikosti hrnců s pokličkami. Například skládací sada hrnců Sea to Summit X-series zabere ve složeném stavu přibližně tolik místa, jako několik plastových talířů. Přitom jakmile sadu rozložíte, máte k dispozici sadu tří hrnců na vaření, jak vody na kafe, tak pro omáčky a přílohy. Díky tomu, že hrnce jsou silikonové s varným dnem a plastovou pokličkou, jsou nejen skladné, ale i velmi lehké.
                Toto kempinkové nádobí jsme testovali již před několika lety, ještě dříve, než se u nás objevilo v nabídce. Tenkrát to byl přivezený suvenýr z USA a po osvědčení jsme litovali, že v ČR není možnost další dokoupit. Dnes už je situace jiná a je z čeho vybírat. Jen je třeba mít na paměti, že toto nádobí je specifické a při použití na to myslet. Například plamen vařiče je třeba dostatečně zregulovat, aby ohřev probíhal pouze na varném dně a plameny neměly tendenci olizovat hranu stěny hrnce. Přímý plamen snese pouze varné dno hrnce. Plastový hrnek U modelu Sea to Summit s celoplastovou pokličkou je taky nutné pokličku pečlivě usadit na vrch hrnce a zafixovat jeho uši na zámek poklice. Protože pokud necháte vařit vodu v nádobě s jen ledabyle položenou pokličkou, tak se vám tato poklička může díky horké páře snadno zdeformovat. Sice bude dále k užití, ale již nikdy nebude doléhat. Pro toho, kdo není pečlivý, je proto vhodnější model hrnců s pokličkou, která má plastovou část kombinovanou se silikonovým okrajem.